1 dalis. Elektra gyventojams

Bičiuliai, Manotiekėjas.lt komanda labai džiaugiasi turėdama galimybę Jums papasakoti, kas mūsų laukia Lietuvoje artimiausiu metu, arba tai, kas jau pradėjo vykti, pasižiūrėsime,  ką apie elektros energijos tiekimo pokyčius kalba mums artimų šalių naujienų portalai, bei oficiali viešai prieinama informacija, panagrinėsime konkrečias datas. Norime Jums papasakoti kas jau yra įvykę užsienyje, bet Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius, tai – laisvoji elektros rinka.

Prieš pradedant pasakoti, atskirkime elektros energijos didmeninę nuo mažmeninės rinkos, paprastais žodžiais kalbant, didmeninė rinka skirta dideliems elektros gamintojams, nesant tiesioginio elektros pardavimo vartotojams . Mažmeninė rinka, tai apie ką dabar pakalbėsime, kai elektra yra parduodama galutiniams vartotojams, Jums, man, verslui.

Šį kartą verslą palikime nuošalyje, pašnekėkime apie namų elektros vartotojo galimybes rinktis iš ko ir ką pirkti. Ilgą laiką mūsų okupuotoje valstybėje net negalėjome susimąstyti, jog elektros tiekėjo pasirinkimas, kaip duonos ar kruopų, gali būti įmanomas, atgavus nepriklausomybę esminis pokytis šioje srityje neįvyko iki dabar. Labai džiaugiamės, nes šiuo metu yra numatoma rinkos liberalizacija nuo kurios viskas prasidės. Buitiniams vartotojams elektros energijos rinkos atvėrimas yra numatytas trimis etapais nuo 2021 metų pradžios iki 2023 metų pabaigos, plačiau apie tai kituose straipsniuose. Norėdami suprasti tai, ko dar neturime, pasižvalgykime į artimiausius kaimynus ir labiausiai panašiausias valstybes, kitas Baltijos šalis, bei Šiaurės valstybes, su kuriomis Lietuva dalyvaus naujoje bendroje sistemoje:

Latvija

Latvijos ekonomikos ministerija skelbia, kad šioje šalyje rinkos atvėrimo veiksmai prasidėjo dar 2007 metais ir tęsėsi iki pat 2015 metų pradžios, kol pilnai buvo įtraukti namų vartotojai, galima sakyti, kad būtent šie metai yra elektros vartotojams namuose laisvosios elektros rinkos pradžia Latvijoje.

Šiuo metu Latvijoje veikia net 10 skirtingų tiekėjų, namų vartotojams, kurie turi įvairių pasiūlymų reikliems žmonėms, jeigu Jūs norite žaliosios elektros energijos arba norite subalansuoti savo energijos poreikius, bei finansus šiai sričiai, tikrai rasite tiekėja labiausiai atitinkantį Jūsų individualius kriterijus.

Estija

Šaunuoliai Estai, kaip visada yra žingsniu priekyje, nei kitos Baltijos šalys. Elektros energijos rinkos liberalizacija šioje šalyje prasidėjo gerokai anksčiau, panagrinėkime ką skelbią oficialūs Estijos duomenys.

Nors sistemos optimizavimo darbai vyksta iki šiol, tačiau rinkos liberalizavimo pradžia galime laikyti 2003 metus, kai buvo pasirašytas “elektros rinkos aktas”, kuris sudėjo pamatus tolimesnei rinkos raidai, galutinai buitiniams vartotojams Estijoje rinka atsivėrė 2013 metais.

Šiuo metu Estijoje egzistuoja 7 elektros energijos tiekėjai, kurie gali patenkinti net pačių išrankiausių pirkėjų lūkesčius.

SKANDINAVIJOS ŠALYS

Šiose valstybėse elektros energijos rinkos liberalizacija lyginant su Baltijos šalimis yra įvykusi anksčiau, žinoma, svarbus aspektas yra tas, kad jos nebuvo daug dešimtmečių okupuotos kitų nedraugiškų valstybių, todėl turėjo daug daugiau laiko susitvarkyti savo energetikos ūkį. Žemiau pateiktoje lentelėje matote, kada šiose valstybėse buitiniams elektros vartotojams buvo leista pasirinkti elektros energijos tiekėją patiems.

ŠalisMetaiVėliava
Suomija1997
Norvegija1991
Švedija1996
Danija2003

Kiekvienos valstybės energetikos raida yra labai individualus klausimas su skirtinga problematika, iššūkiais, sprendimo būdais, todėl šiame straipsnyje trumpai apžvelgėme rinkos atvėrimą buitiniams vartotojams tose šalyse, su kuriomis Lietuva dalyvauja bendroje rinkoje. Daugelyje Europos šalių laisva rinka egzistuoja ne vieną dešimtmetį, todėl dabar nesiimsime Jų vertinti, kituose straipsniuose pabandysime labiau pasigilinti į situacija Lietuvoje, pateiksime Jums kuo daugiau informacijos, kad patys labiau suprastumėte ir gautumėte pakankamai žinių leisiančiu ateityje pasirinkti teisingo elektros energijos tiekėjo paslaugas, kurios atitiks Jūsų lūkesčius.

Iki pasimatymo,
Su meile
Manotiekejas.lt kolektyvas


Šaltiniai:
https://www.lsta.lt/files/Leidiniai/LE6tomas/Lietuvos_energetika_V%20tomas.pdf
https://www.em.gov.lv/lv/nozares_politika/energijas_tirgus_un_infrastruktura/elektroenergijas_tirgus_atversana/
https://www.riigiteataja.ee/en/eli/516052014001/consolide
https://www.mkm.ee/en/objectives-activities/energy-sector/electricity-market
https://www.researchgate.net/publication/3354672_Liberalisation_of_electricity_market_in_Finland_as_a_part_of_Nordic_market
https://www.researchgate.net/publication/258260727_Deregulation_of_electricity_markets-The_Norwegian_experience
http://www.konkurrensverket.se/globalassets/english/publications-and-decisions/deregulation-of-the-swedish-electricity-market.pdf
https://backend.orbit.dtu.dk/ws/portalfiles/portal/10833514/Liberalisation_of_integrated_energy_markets.pdf

Elektros energijos rinkos liberalizavimas: ką apie pokyčius reikia žinoti vartotojui.

ManoTiekėjas.lt startuoja!

Sveiki bičiuliai, Mes džiaugiamės galėdami pristatyti portalą ManoTiekėjas – vienintelę platformą Lietuvoje, kurioje gyventojai gali matyti visų elektros energijos tiekėjų pasiūlymus vienoje vietoje, palyginti juos, išsirinkti sau tinkamiausią planą ir čia pat...

Elektros energijos rinkos liberalizavimas: ką apie pokyčius reikia žinoti vartotojui.

Elektros tiekėjo pasirinkimas taps daug lengvesnis

Šiemet Lietuva viena paskutiniųjų prisijungė prie didžiosios dalies Europos Sąjungos šalių, kuriose gyventojai turi pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją. Penki tiekėjai jau stojo į nuožmią kovą dėl mūsų šalies vartotojų – gyventojai padėti parašą ant...

Elektros rinkos liberalizavimas Lietuvoje

Elektros rinkos liberalizavimas Lietuvoje

Elektros rinkos liberalizavimas Lietuvoje 2010-ieji Lietuvai buvo iššūkių metai. Elektros rinka labai pasikeitė: anksčiau dominavo vienas gamintojas ir perdavimo, gamybos bei tiekimo veiklos buvo koncentruotos vienoje įmonėje, dabar buvo pradėtas įgyvendinti elektros...